Iza Salmonowicz
STARA ROSSA, SEKTOR 08-h
0035
1903
Secesja
wys. 280, szer. 100, gł. 80
1. Na cokole: l. WASILKOWSKI / WARSZAWA 1903 R. //. 2. Na figurze: ODLEW. BR: ŁOPIEŃSKICH. WARSZAWA.
Figura anioła na dwustopniowym cokole i dwustopniowej podstawie umieszczona na grobowcu rodziny Salmonowiczów. Postać wyraźnie wydłużona, ze stopami uniesionymi nad ziemią. Prawa ręka zgięta i uniesiona do góry, lewa opuszczona z rozerwanymi kajdanami. Anioł ukazany w lekkim zwrocie w lewo. Głowa skierowana nieznacznie ku dołowi i w 3/4 w lewo. Oczy półprzymknięte, spojrzenie zwrócone w dół. Włosy krótkie pofalowane. Szata silnie pofałdowaną, pokryta w górnej partii płaskorzeźbionym ornamentem roślinnym w formie stylizowanych lilii. Dolne fałdy szaty układają się z lewej strony, stanowiąc konstrukcyjne połączenie figury z cokołem. Skrzydła długie rozpostarte uniesione pionowo ku górze, wyraźnie zarysowane poszczególne pióra. Na drugim stopniu cokołu, po stronie lewej, w lewym górnym rogu sygnatura (patrz sygnatura 1). Na szacie anioła od tyłu umieszczona pod kątem 90 stopni sygnatura odlewni (patrz sygnatura 2). Pierwszy stopień cokołu o zryzalitowanych narożach, z wyrytymi krzyżami. Drugi stopień nakryty płytą, po stronie lewej wyryta sygnatura. Boki dekorowane ramą, na frontowej wyryty krzyż z kwiatem lilii, poniżej inskrypcja ryta. Pierwszy stopień podstawy prostopadłościenny, drugi w formie niewielkiego prostopadłościennego uskoku. Grobowiec na planie prostokąta, nakryty płytą, na których dwa elementy pionowe, z których krzyż na cokole po stronie prawej i wysunięta ku frontowi figura anioła po stronie lewej. Od strony lewej fragment dawnego ogrodzenia w układzie "L", z krótszym bokiem od frontu. Ogrodzenie w formie stylizowanych kwiatów lilii konstrukcyjnie połączonych dwiema poziomymi listwami. Lilie w narożach wyższe.
Ś. P. / IZA / SALMONOWICZÓWNA / UR. D. 18 WRZEŚNIA 1877 R. / ZM. D. 16 MAJA 1901 R. //.
Polski
Żelazo kute ogrodzenia, grobowiec murowany z cegły, częściowo otynkowany.
Figura odlew z brązu, cokół z labradorytu, podstawa betonowa. Krata grobowca z kutego żelaza.
Konserwacja przeprowadzona po roku 2000. W związku z pojawiającymi się pęknięciami cokołu kolejna przeprowadzona w latach 2013-2015 przez fundację "Terpa". Odnowiony został także grobowiec, wtórnie nakryty jednolitą betonową płytą (w miejsce betonowej opaski). Zmieniony został w ten sposób układ górnej partii grobowca. Częściowo rekonstruowane ogrodzenie.
Archiwum projektu fot. SAM_0002_0015
Grobowiec 185 x 408 x 440
Według kartoteki Lucjana Uziębły oba nagrobki były ujęte metalowym ogrodzeniem z "fantazyjnej kraty żelaznej". Jej pozostałość widoczna po stronie prawej grobowca. Przed przeprowadzonymi pracami konserwatorskimi fragmenty ogrodzenia być może wtórnie umieszczone zostały obok grobowca w formie prostokąta (o niesamodzielnym charakterze ówczesnej struktury świadczy bardzo wąski układ - wys. 120, szer. 51, gł. 290). Podczas prac w roku 2015 zmieniono układ kraty na literę T włączając ją w strukturę grobowca przez połączenie wtórną betonową ławą.
Pomimo przeprowadzonej konserwacji widoczne pęknięcia cokołu.