Marek Sokołowski
STARA ROSSA, SEKTOR 04-a
037
1883-1886
wys. 340, szer. 138, gł. 216
Grobowiec na planie prostokąta nakryty płytą, u wezgłowia której znajduje się żeliwny krzyż na dwustopniowym cokole i dwustopniowej podstawie. Krzyż żeliwny z ramionami wypełnionymi ażurowo falistymi listwami i zakończonymi dwuspadowo, na cokoliku. Na przecięciu ramion ażurowy medalion. Drugi stopień podstawy o ściętych górnych krawędziach. Pierwszy stopień cokołu o profilowanych górnych krawędziach. Od frontu inskrypcja ryta. Drugi stopień cokołu lekko zwężający się ku górze, o ściętych dolnych i profilowanych górnych krawędziach. Od frontu owalna płycina z wypukłorzeźbionym portretem zmarłego. Mężczyzna ukazany w popiersiu, trzy czwarte zwrócony w lewą stronę. Włosy rozwichrzone, wąsy i broda, na nosie okulary. Poniżej wyryte litery S oraz P. W lewym boku grobowca tabliczka informująca o odnowiu grobowca.
S. P. / Marek / SOKOŁOWSKI / Słynny Europejski / gitarzysta / + 25 grudnia 1883 r. / w wieku lat 65. //.
Polski
Na tabliczce usytuowanej na lewym boku grobowca polsko-litewski napis: Odnowę pomnika sfinansował polski piosenkarz Ryszard Rynkowski we współpracy ze Społecznym Komitetem Opieki nad Starą Rossą.
Archiwum projektu fot. DSC00857- DSC00859
Według kartoteki Wacława Wejtki nagrobek był dziełem Bolesława Jacuńskiego.
A. Śnieżko, "Rossa - miasto umarłych. Groby zasłużonych", Wrocław 1970 mps w zbiorach Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu, s. 409-410.