Tadeusz Rostworowski
STARA ROSSA, SEKTOR 11-b
013
1928-1931
wys. 323, szer. 270, gł. 455
Grobowiec na planie prostokąta, nakryty płytą, u wezgłowia której ściana z dekoracją architektoniczną. Ściana zryzalitowana, zbudowana na łuku odcinkowym z wklęsło-wypukłym, gierowanym gzymsem. Od frontu płycina o ściętych ćwierćkoliście dolnych narożach, w niej płytsza, nieregularna płycina zwieńczona krzyżem, na którym inskrypcja ryta. Płycina ujęta wypukłorzeźbionym ornamentem: palmeta, liście akantu i rocaille. Po bokach ściany ślimacznice przechodzące w spływy wolutowe zwieńczone urnami. Urny na profilowanych, falistych stopach o wypukłym brzuścu. Na płycie nakrywającej grobowiec opaska o zaokrąglonych narożach. Od frontu i po bokach cokoliki pozostałe po niezachowanym ogrodzeniu. Od frontu grobowca, na osi zamurowany otwór wejściowy ujęty pięciostopniowymi schodkami, po lewej ławka.
Ś.+P. / TADEUSZ / HRABIA / ROSTWOROWSKI / 1860 - 1928 //.
Polski
cegły
Archiwum projektu fot. IMG_0043-0049
podstawa wys: 107
Według kartoteki Lucjana Uziębły nagrobek ujęty przez "dwie lutowane amfory z płonącymi pochodniami - ogrodzenie z prętów żelaznych na ozdobnych słupkach betonowych".
A. Śnieżko, "Rossa - miasto umarłych. Groby zasłużonych", Wrocław 1970 mps w zbiorach Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu, s. 380-381.
Konserwacja nagrobka przeprowadzona została w roku 2016 ze środków przekazanych przez prywatnych darczyńców Henrykę i Czesława Okińczyców.