Artur Doliński, Genowefa Dolińska, Kleopatra Dolińska, Ludwika Dolińska
STARA ROSSA, SEKTOR 12-a
004
1892
wys. 320, szer. 180, gł. 125
WILNO J ARASIMOWICZ //.
Miejsce pochówku oznaczone krzyżem na czterostopniowym cokole i podstawie. Krzyż łaciński o ściętych krawędziach z widocznymi mocowaniami po figurze Chrystusa, na cokolik. Pierwszy stopień cokołu o ściętych górnych krawędziach, od frontu i na bokach inskrypcja ryta. Drugi stopień cokołu o profilowanych górnych krawędziach, od frontu inskrypcja ryta. Trzeci stopień cokołu o znacznej wysokości, od frontu dwa pola inskrypcyjne wyróżnione groszkowaniem o ściętych ćwierćkoliście narożach. Na bokach dwa pola inskrypcyjne o ściętych ćwierćkoliscie krawędziach. Czwarty stopień cokołu o ściętych ćwierćkoliście dolnych narożach, od frontu płytka płycina powtarzająca kształt cokołu o wypukłorzeźbionej inskrypcji. Cokolik o profilowanych górnych krawędziach z wklęsłorzeźbionymi herbami.
drugi stopień podstawy
front: Na grobie uwielbianej Żony i Matki //.
lewy bok: Osieroceni mąż i córki //.
prawy bok: Ten pomnik postawili 1892 r. //.
pierwszy stopień cokołu: "BĄDŹ WOLA TWOJA!" //.
drugi stopień cokoły
front, pole prawe: Ś. P./ ARTUR / Radca Stanu / DOLIŃSKI / zm. 16 Listopada 1909 r. / Mając lat 78. / Pokój w Bogu. //.
2) Ś. P. KLEOPATRA / z Bryttików / DOLIŃSKA. / żona Radcy Stanu / zm. D. 28 Sierp. 1891 r. / Mając lat 41. / Pokój jej duszy //.
prawy bok: Tu spoczywa / S.+P./ GENOWEFA / z Dolińskich / Włodzimierzowa / DOLIŃSKA / żona inzyniera, zm. d 9/22 Lutego 1904 r. / w Warszawie, / mając lat 30. / Boże, zbaw Jej duszę! //.
lewy bok: S+P / LUDWIKA / DOLIŃSKA / ur. 9 marca 1871 r./ + 1 października 1922 r. ///.
Polski
czarno szary granit, różowy przy podstawie
figura Chrystusa
Archiwum projektu IMG_0183-0191, IMG_0193-0194, IMG_1578
Według kartoteki Lucjana Uziębły nagrobek ujęty metalowym ogrodzeniem. Według kartoteki Wacława Wejtki nagrobek pierwotnie ujęty był ogrodzeniem z żeliwnymi prętami, wewnątrz dwie ławki. Za Telińskim podaje, że inskrypcje i ozdoby były pozłacane. Nagrobek dekorowany metalowymi wieńcami.
A. Śnieżko, "Rossa - miasto umarłych. Groby zasłużonych", t. 1, Wrocław 1970 mps w zbiorach PAU Kraków, s. 109.
Aleksander Śnieżko, Cmentarz na „Rossie” w Wilnie. Katakumby, s. 51;