ks. Andrzej Praniewicz
STARA ROSSA, SEKTOR 03-c
0040
1882-1885
wys. 255, szer. 200, gł. 200
Grobowiec na planie prostokąta, nakryty płytą, u wezgłowia której znajduje się krzyżem na dwustopniowym cokole i podstawie. Krzyż na profilowanym cokoliku. Na przecięciu ramion widoczne mocowanie po figurze Chrystusa, powyżej titulus. Pierwszy stopień cokołu w formie skałek. Od frontu tablica w formie rozwiniętego zwoju z inskrypcją rytą (1). Drugi stopień cokołu zwężający się ku górze, o ściętych górnych krawędziach. Od frontu wyryta hostia z kielichem i księga, powyżej puste owalne miejsce po fotografii oraz inskrypcja ryta.
1) Cieniom ś.p. Ks. Andrzeja / PRANIEWICZA / Magistra ś. Teologii zm. 12 Paźdź 1881 r. / w roku pierwszym Kapłaństwa w wieku lat 24. / Poświęcają stroskani Rodzice i Koledzy. //.
2) Jeżeli przedwcześnie umrze sprawiedliwy / Będzie w odpocznieniu albowiem sędziwy / Wiek życia jest krótki. Starość szanowana / Jest życie niewinne przed obliczem Pana / Podobał się Bogu choć z ludźmi grzesznymi / Obcował, więc porwan uniesion jest z ziemi / Aby złość pojęcia jego nie zmieniła / I duszy nie zwiodła ziemskiej złudy siła. / Spełnił czasu wiele, choć żył czas niedługi / Miła Była Bogu dusza Jego sługi / Dlatego wywiódł go z nieprawości środka. / Mądr. Rozdz. 4. //.
Polski
cegły
krzyż i drugi stopień cokołu z ciemnego granitu, pierwszy stopień cokołu z różowego granitu
figura Chrystusa, fotografia
Archiwum projektu fot. P1020523-P1020526
element pionowy: 225 x 120 x 91
W kartotece Wacława Wejtki, pod literą Po karta nr 96-97, z 1936 roku. Według kartoteki stara lokalizacja nagrobka to sektor "A, IV rząd od muru, N16". Przy opisie nagrobka adnotacja "rzeźby rozmite".
W kartotece Wejtki odwołanie do publikacji Telińskiego, do strony 202.